Fontos tudnivalók a gépkocsivezető(k) vezetési- és pihenő idejének szabályozásáról:
Az Európai Unió Tanácsának 561/2006/EK rendelete szerint:
1 gépkocsivezető napi 9 órát tölthet vezetéssel, mely heti két alkalommal 10 órára emelhető.
Munkaideje maximum 15 óra lehet 24 órás perióduson belül, abban az esetben, ha a 15 órás munkaidőn belül 3 óra egybefüggő pihenőidőt tudott tartani. Ha a 3 óra folyamatos pihenőidőre nincs lehetőség, a munkaidő maximum 13 óra lehet. (A gépkocsivezető indulástól-érkezésig 13 órát tölthet úton).
1 gépkocsivezető folyamatosan 4 és fél órát vezethet. A vezetési időletelte után a vezetést kötelezően meg kell szakítania legalább 45 percre. Ha 4 és fél órán belül áll meg és nem veszi ki egyszerre a 45 perc pihenőt, először minimum 15 perc, utána minimum 30 perc megszakítás szükséges. 15 percen belüli megállás vezetésnek számít!
A gépkocsivezetőnek heti 2 pihenőnap jár. Lehetőség van arra, hogy az egyik héten 6 napot dolgozzon, utána 1 pihenőnapot kell kapnia. A következőhéten már kötelező a 2 pihenőnap és a 3. hét végéig az egy elmaradt pihenőnap pótlása. Tehát vagy a második vagy a harmadik héten már csak 4 napot dolgozhat!
Amennyiben a program nem teszi lehetővé a fenti szabályok betartását, úgy 2 fő gépkocsivezető részvétele szükséges!
2 gépkocsivezető folyamatosan 20 órát tölthet vezetéssel, ezután 9 óra egybefüggő pihenőidőt kötelesek szálláshelyen eltölteni. Ebben az esetben folyamatos a haladás, a 2 gépkocsivezető felváltva vezet, a technikai pihenők beosztása a csoport igénye szerint történik.
Egyéb hasznos tanácsok, tudnivalók azoknak, akik busszal utaznak:
Kijelenthetjük, hogy busszal vakációzni az egyik legolcsóbb és egyben praktikus módja az utazásnak. Új embereket megismerni, gyönyörködni a kilátásban, úgy, hogy nekünk magunknak nincs dolgunk a közlekedés nehézségeivel, vezetéssel, parkolással, útvonaltervezéssel.
A modern világ társadalmában viszont nagyon fontos tényezővé vált a kényelem. Ez megnyilvánul az étkezés, az utazás, vagy a személyes higiénia tekintetében egyaránt.
Bár a kényelem egyben a modern vasutak elterjedését a nagyvilágban, vagy a repülés mindennapivá válását is jelenti, a buszos utazás viszont a „világot látás” legkényelmesebb módja.
Javaslatok az utazási cég, az autóbusz kiválasztásához:
Fontos tisztázni, hogy mit vár az utazástól. Hányan vesznek részt benne, nagyméretű autóbuszra, vagy csak minibuszra van szüksége. Nagy busszal utazni kényelmesebb, de több emberhez kell alkalmazkodnia.
Kérdezze meg, hogy az utazás hány tervezett megállót tartalmaz.
Tudakolódjon a cégről, akinek autóbuszát igénybe veszi, mennyire jó a híre, milyen referenciái vannak, valamint rendelkezik-e utasbiztosítással, és CASCO-val.
Győződjön meg arról, hogy az igénybe vett buszon van-e légkondicionáló, és hogy hőmérsékletének beállítása mennyire rugalmas, hisz sem a túl hideg, sem a túl meleg hőmérséklet nem kellemes egy hosszú úton.
Ellenőrizze, hogy van-e mosdó, vagy lehetőség mosdó használatára a megállások alkalmával.
Nézze meg az üléseket, elég kényelmesnek tűnnek-e, elegendő hely található-e a buszon, és hogy van-e az ablakon függöny.
Kérdezze meg, hogy étkezhet-e a buszon.
Hogyan tudjuk elkerülni az unalmat, és az „eltörődöttséget” a buszon?
A „világ felfedezésének” izgalma mellett az utazás lehet fárasztóan egyhangú is, ennek kiküszöbölése néhány ötlettel igyekszünk segíteni az utazóknak.
Fontos a kellemes társaság, beszélgetés utastársunkkal, vagy lehetősége annak, hogy filmet nézzünk, esetleg chat-eljünk laptopunkon, kellemes zenehallgatással ellensúlyozhatjuk a busz monoton morajlását, keresztrejtvényt fejtsünk, magazinokat, vagy érdekfeszítő könyvet olvassunk.
Készítsen magának útitervet, készüljön fel a látnivalókból, így élvezetesebbek az események.
Egyéb hasznos tanácsok:
Készüljön megfelelő élelmiszerrel, (lehetőleg olyanokkal, amelyeket egyébként is gyakran fogyaszt, és nem okoznak problémát) és ami a legfontosabb, kellő mennyiségű innivaló, lehetőleg víz álljon rendelkezésre! A hosszú utazás mozdulatlansága, a levegő szárazsága fokozza a szervezet vízigényét! Az egészsége szempontjából fontos a megfelelő folyadék bevitel! Válasszon olyan buszt, ahol megoldott a mosdó használata, vagy a megállás lehetősége.
Öltözködjön rétegesen, és mindig gondoskodjon melegebb ruháról, esetleg takaróról. Utazás során a hőmérséklet gyakran ingadozhat. Komfortérzete fenntartása miatt gondoljon a hidegre és melegre egyaránt. Hosszabban tartó üléskor sokaknak hajlamos a lába fázni, ezért meleg zokni legyen a közelében.
Öltözködjön kényelmesen! Semmi esetre sem ajánljuk a szoros, levegőtlen, és műszálas ruhákat, és az öltözködés kényelme szempontjából nem ajánljuk az overál típusú öltözéket.
Akinek hajlama van nyaki-, vagy fejfájásra feltétlenül vigyen magával kispárnát, lehetőség szerint olyat, ami már otthon is bevált!
Aki tudja, hogy hajlama van hányingerre, esetleg rosszullétre, hányásra, igyekezzen az ajtóhoz lévő legközelebbi helyre ülni!
Az utazás alatt is javasolt a mozgás, a lábfej, kar, csukló, váll, nyak, körzése, mozgatása, és minden alkalommal, amikor lehetősége adódik, álljon fel, mozgassa meg testrészeit.
Ügyeljen a csomagolásra! A busz utasterébe vitt holmi ne legyen túl sok, de kéznél legyenek mindazok a holmik, amire szüksége lehet. A többi csomagját a busz „gyomrába” helyezik onnan csak a célállomás elérésekor férhet hozzájuk.
Kérjük, tartsák be azokat a szabályokat, kéréseket, amelyeket az utazás biztonsága érdekében a busz vezetője, és az utazás szervezője kér az utasoktól!
Tekintse az utazását egy nagy, kellemes, felfedező kalandnak, ahol ismeretekkel, ismeretségekkel, élményekkel gazdagodhat! Élvezze a gyönyörű kilátást, a kellemes társaságot, a kényelmet! Egyszerűen csak érezze jól magát!